Развод по взаимно съгласие

Развод по взаимно съгласие един от способите за прекратяване на брака

Законът разграничава два вида развод. Единият вид е развод по взаимно съгласие (чл. 50 от Семейния кодекс), а вторият вид е развод поради дълбоко и непоправимо разстройство на брака, наричан още развод по исков ред (чл. 49 от Семейния кодекс). Общото между двата вида развод е, че задължително се осъществяват по съдебен ред.

В настоящата статия ще бъде разгледан редът, по който се осъществява развода по взаимно съгласие.

 

Какви са задължителните предпоставки, за да бъде възможно прекратяване на брак с развод по взаимно съгласие?

Развод по взаиммно съгласие

Развод по взаимно съгласие е допустим, когато са налице следните два елемента – първият елемент е взаимното съгласие на двамата съпрузи сключеният между тях брак да бъде прекратен, а вторият елемент е наличието на споразумение.

Що се отнася до взаимното съгласие в чл. 50 от Семейния кодекс е посочено, че то трябва да е сериозно и непоколебимо.

Какво означава това?

За сериозно съгласие говорим тогава, когато съпрузите са обмислили добре причините, поради които желаят да прекратят брака си и въз основа на тях изразяват тази своя воля. Тук следва да се отбележи, че съдът не изследва причините за развода, а също така не събира доказателства за състоянието на брачната връзка. Ето защо за сериозността на съгласието се съди на базата на непоколебимостта на съгласието. Непоколебимото съгласие е вторият белег, който се изразява в поддържането на желанието за прекратяване на брака по време на целия процес.

Вторият елемент е наличието на споразумение по чл. 51 СК, с което се уреждат множество въпроси, свързани с личните и имуществените отношения между съпрузите след развода. Законът посочва какво трябва да бъде задължителното съдържание на споразумението, но няма пречка в него да бъдат уредени и други въпроси. Задължителното съдържание на споразумението се отнася до две групи отношения. Първата група са отношенията „родители – деца”. Задължително е тук да бъде постигнато съгласие относно въпросите, свързани с местоживеенето на децата, упражняването на родителските права, личните отношения и издръжката на децата. Втората група са отношенията между самите съпрузи. Задължително е между тях да бъдат уредени въпросите за ползването на семейното жилище, издръжката между съпрузите и фамилното име. Постигнатото споразумение трябва да бъде утвърдено от съда.

 

Как се стартира процедурата за развод по взаимно съгласие?

Развод по взаимно съгласие  е едностранно, безспорно, охранително производство. Това означава, че не съществува правен спор, а съдът единствено одобрява или отхвърля молбата, с която се инициира производството.

Производството започва с писмена молба, подписана от двамата съпрузи, която се подава в един екземпляр. Към молбата се прилагат различни видове документи, които са необходими, в зависимост от конкретния случай. С молбата за развод следва да бъде представено и постигнатото споразумение между съпрузите.

Молбата се подава до районния съд, в чийто район е постоянният адрес на молителя, а ако молителите имат различни постоянни адреси, тя се подава до съда по постоянния адрес на един от тях (чл. 531 ГПК). Ако молбата е редовна съдът призовава съпрузите в открито заседание по делото.

В действащото законодателство няма изискване бракът да е продължил, определен период от време, за да може да се прекрати с развод по взаимно съгласие.

 

Какви са особеностите на производството при развод по взаимно съгласие?

Съгласно чл. 330, ал. 1 ГПК, при искане за развод по взаимно съгласие съпрузите се явяват лично в съдебно заседание. Не се ли явят лично и няма ли уважителна причина за неявяването, съдът прекратява производството. Личното явяване е предвидено с оглед задължението на съда да се убеди в сериозното и непоколебимо съгласие на съпрузите, че желаят да прекратят брака си. При наличие на уважителни причини молителите могат да бъдат представлявани по силата на изрично пълномощно, в което ясно е очертан обемът на представителната власт на пълномощника – да изрази сериозното и непоколебимо съгласие за развод, както и волята по всички въпроси от споразумението. Постоянно пребиваване в чужбина или продължително заболяване биха могли да бъдат уважителни причини за неявяване, но преценката относно наличието им е винаги конкретна и се прави от съответния съд, който разглежда делото.

Най-напред съдът проверява доколко съгласието за прекратяване на брака на двамата съпрузи е сериозно и непоколебимо, както и дали все още го поддържат. Едва след това съдът проверява и постигнатото между двамата съпрузи споразумение. На първо място, проверката на споразумението обхваща неговата пълнота, на второ място, дали са защитени интересите на децата, на трето място, дали споразумението не противоречи на закона или на добрите нрави. Ако открие недостатъци при проверката, съдът дава срок за отстраняването им и за изменение на споразумението. Ако не бъдат отстранени недостатъците, съдът няма да уважи молбата за развод.

В случай, че са налице условията за развод по взаимно съгласие, съдът постановява решение, с което прекратява брака и утвърждава споразумението по чл. 51 СК.

Настоящото изложение цели да предостави обща информация и не представлява правна консултация.

Ние от адвокатска кантора „Лазаров и партньори” предлагаме следните правни услуги – правна консултация, изготвяне на споразумение при развод по взаимно съгласие и цялостно представителство по време на процедурата.

При иницииране на процедура по развод по взаимно съгласие е препоръчително да потърсите адвокат, за да бъдат защитени вашите права и законни интереси. Както вече беше споменато по-горе, от изключителна важност е споразумението, което съдът трябва да одобри. Ето защо препоръчително е да се доверите на професионалист в областта на семейното право и да избегнете възможността съдът да отхвърли искането ви за развод, а вие – да останете в брак.

Ч Е С Т О З А Д А В А Н И В Ъ П Р О С И

Колко време продължава цялата процедура при развод по взаимно съгласие?

Времето за постигането на единодушие по всички въпроси, които са включени в споразумението, зависи само и единствено от съпрузите. След входиране на документите, съдът насрочва съдебно заседание като срокът варира според натовареността на съда. Съдебното заседание протича при изслушване на съпрузите и одобряване на постигнатото между тях споразумение. 

След приключване на съдебното заседание съдът обявява делото за решаване и разполага с едномесечен срок да се произнесе с решение. Този срок е инструктивен и съдът не е длъжен да го спази, но нашата практика показва, че в повечето случаи в рамките на този срок съдът се произнася.

Общо процедурата при развод по взаимно съгласие в повечето случаи трае между два и три месеца.

Първоначалната държавна такса е в размер на 25 лева, която се внася по сметка на районния съд при входиране на документите.

Окончателната държавна такса, която се определя при допускане на развод по взаимно съгласие, е в размер до 40 – 50 лева за един съпруг. Таксата се внася по сметката на районния съд.

При споразумение за имуществени отношения се плаща и по 2 % върху стойността на всеки дял. Ако се присъжда издръжка за дете – таксата е 2 % от размера на издръжката за три години. Таксата се внася по сметката на районния съд.

Цената за адвокатски хонорар се определя от Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

Когато желаете да се разведете по взаимно съгласие е напълно възможно да имате „общ адвокат”, дори можем да кажем, че вторият би бил излишен.

Развод по взаимно съгласие е по-бърз и по-евтин, а процедурата по-облекчена, което го прави по-удобен и лесен начин за прекратяване на брак. Невинаги е приложим, тъй като в редица случаи между съпрузите съществуват сериозни разногласия и тогава се пристъпва към развод по исков ред.

Обикновено молбата за развод, както и споразумението, се изготвят от избрания от вас адвокат.

Най-доброто решение е да запишете час за съвместна консултация при адвокат, който да предложи варианти и решения. Намесата му ще помогне да постигнете единодушие. Адвокатска кантора „Лазаров и партньори“ предлага пълно съдействие при развод по взаимно съгласие и ще Ви помогнем да постигнете съгласие по всички спорни моменти във връзка с процедурата. 

ОЩЕ НОВИНИ

СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС

Задайте своя въпрос. Ние ще се свръжем с Вас, за да насрочим персонална среща.