Защита срещу действията на ЧСИ

Защита срещу действията на ЧСИ е необходимост, без която всеки гражданин може да претърпи значителни загуби на имущество или средства. С над 15 годишния си опит в сферата на изпълнителното производство, адвокат Александър Лазаров може да организира най-подходящата за Вас защита срещу незаконосъобразни действия на частен съдебен изпълнител.

За целите на защитата е задължително да се извърши обстойна справка на самото дело от добър адвокат, специализирал в изпълнителното производство. Най-често клиенти ни търсят по повод получаване на покана за доброволно изпълнение, призовка за принудително изпълнение, запорирани банкови сметки или трудови възнаграждения, изнасяне на публични продани на имоти тяхна собственост. Ако имате вече образувано изпълнително дело при ЧСИ, не се колебайте да ни потърсите за помощ.

На първо място в хода на образуване на изпълнителното производство и съгласно спецификата на делото най-често от ЧСИ ще Ви потърсят техните призовкари, за да Ви  връчат покана за доброволно изпълнение/призовка/съобщение. Получите ли някои от изброените документи това означава, че вече сте страна в изпълнително дело – длъжник, а този на когото дължите в изпълнителното производство се нарича взискател по изпълнителното дело. С поканата, връчена Ви задължително ведно с изпълнителен лист (или друг титул, който да представлява годно правно основание за образуване на изпълнителното дело), Ви се дава 14-дневен срок от самото връчване за доброволно изпълнение на задължението, което също следва да е подробно описано в поканата.

Ако още с изпращането на поканата са Ви наложени обезпечителни мерки (запори, възбрани) е задължение на ЧСИ същите да бъдат подробно описани в поканата за доброволно изпълнение. Желателно е още в началото да се обърнете към специалист в областта, за да може да се провери на какво правно основание е образувано делото срещу Вас, за какви суми, какви са лихвите по задължението Ви, както и други съществени подробности, които могат да изиграят важна роля в по-нататъшното развитие на делото пред ЧСИ.

Най-често образуваните при ЧСИ изпълнителни дела са за непогасени задължения към банки, мобилни оператори, фирми за бързи кредити, Софийска вода, ЧЕЗ, Топлофикация и др. подобни). По-специфични изпълнителни дела, които могат да се образуват пред ЧСИ са още такива за издръжка, въвод във владение, предаване на дете и др.

В какво се изразяват незаконосъобразните действия на частните съдебни изпълнители?

Важно е да знаем, че не всички действия на ЧСИ в хода на изпълнителното дело представляват същински/валидни изпълнителни действия. Изпълнителните действия, извършени надлежно водят до прекъсване на давност, от който момент започва да тече нова такава. Например за валидно изпълнително действие, което прекъсва давността се счита налагането на запор, възбрана,  редовна молба от взискател за извършване на изпълнително действие, постъпване на сума от длъжника по делото.

Не представляват изпълнителни действия –  проучването на имущественото състояние на длъжника, изпращането на покана за доброволно изпълнение, насрочването на опис без той да е реално извършван. А съгласно българското законодателство ако в продължение на две години ЧСИ не е извършвал валидни изпълнителни действия спрямо длъжника по делото, то изпълнителното производство се счита прекратено по силата на закона.

Важно! В посоченият по-горе случай за прекратяване на дело не се погасява по давност самото вземане. Кредиторът Ви може да изтегли изпълнителният лист и да преобразува делото, от който момент ще започне да тече нов давностен срок.  

Как да се защитим срещу действията на ЧСИ?

защита срещу действията на ЧСИНезаконосъобразните действия на ЧСИ, посочени изрично в закона могат да бъдат обжалвани по определен ред и в законоустановения за това срок.

В хода на изпълнителното производство със своите действия ЧСИ нарушава правата и интересите на длъжниците. Тези действия са основание за оспорването и обжалването им от страна на длъжника в производството.

Най- често срещано незаконосъобразното действие на ЧСИ е при налагане на запор върху несеквестируеми вземания. Като най- простия пример за това е запор върху банкова сметка по която постъпват средства, които сами по себе си представляват несеквестируем доход по смисъла на чл. 446 и чл. 446 б „а“ от ГПК. За такива по силата на закона са:

  • трудово възнаграждение до размера на минималната работна заплата (1045 лв);
  • пенсии също до размера на минималната работна заплата;
  • стипендии (върху тях се допуска принудително изпълнение само и единствено за задължения за издръжка);
  • помощи;
  • обезщетения;
  • средства за издръжка;

В случай, че имате наложен запор върху такива суми, то същия се счита за НЕЗАКОНОСЪОБРАЗЕН и следва несеквестируемите суми незабавно да бъдат предоставени за ползване от длъжника, а запорът върху тях вдигнат.

Несеквестируемостта на единственото жилище на длъжника също буди въпроси у длъжниците и е от важно значение за хода на изпълнителното дело. Важно е да знаете, че ЧСИ няма право да пристъпва към принудително изпълнение – публична продан на недвижим имот по отношение на Вашето единствено жилище. В този случай задължително следва да се посъветвате с добре запознат с материята адвокат, който да подаде жалба срещу действията на ЧСИ и да спре изпълнението.

На следващо място е възможно да се образува изпълнително дело за вземане, чиято давност за принудително събиране е вече изтекла (това зависи от типа вземане). Тук правим важно уточнение – ако изпълнителния лист е издаден въз основа на съдебно решение, давността с която се погасява вземането по него е 5-годишна. А когато изпълнителния лист е издаден въз основа на заповед за изпълнение тогава е от значение давностния срок, с който се погасява самото вземане. За вземания като бързи кредити давността е 5-годишна. Но за задължения към Топлофикация, Софийска вода, ЧЕЗ, мобилни оператори (които се считат за периодични плащания) давността е 3-годишна. За задължение по запис на заповед също е 3 годишна (като в случая е релевантно кога Ви е уведомил ЧСИ за делото).

Не е изключено в хода на производството на ЧСИ срещу Вас да бъдат начислени допълнителни такси, които след подробна справка по делото от адвокат се оказва, че не се дължат от длъжника. Таксите, които се начисляват в изпълнителните производства са ясно и подробно описани в ТТР към ЗЧСИ, или още т.нар. Тарифа за таксите и разноските към Закона за частните съдебни изпълнители.

Важно е да знаете, че частните съдебни изпълнители дължат обезщетение за всички вреди, причинени от техните незаконосъобразни действия или бездействия при изпълнение на дейността им, които са пряка и непосредствена последица от увреждането.

Често задавани въпроси

Запорираха ми сметката, а не са ми връчвали нищо, защо?
Често срещан е случай, в който ЧСИ изпраща едновременно с поканата/съобщението и запор на банковата Ви сметка. Законът допуска това действие, което се прави с цел да предотврати изтеглянето на суми от сметката след получване на уведомлението за делото. В този случай длъжника получава възможност да разбере преди да получи документите от ЧСИ причината да е образувано дело срещу него. Ние Ви съветваме да потърсите адвокатска защита още в момента, в който банката Ви уведоми и Ви предаде запора, така от самото съобщение ще можем да придобием достатъчно информация за кредитора и задължението и ще можем да подготвим по-добре Вашата защита.
В хода на едно изпълнително производство е възможно ЧСИ да наложи възбрана на Вашия имот. Възбраната оповестява в Имотния регистър, че Вие имате задължение. В случай, че жилището Ви е единствено, то ЧСИ няма право да предприема по-нататъчни действия по продажба на имота. За съжаление в практиката на съдилищата често се среща отказ на съда да отмени тази мярка на ЧСИ, доколкото същата не представлява действия по продажба на имота. Важно е да знаете, че това действие на ЧСИ не означава, че ще Ви продаде имота, а ако пристъпи към изпълнение, съда ще прекрати тези незаконосъобразни действия на частния съдебен изпълнител. 
При образуване на изпълнително дело при ЧСИ се извършва справка в системата ЕСГРАОН. Тази система поддържа данни за постоянен и настоящ адрес на всички български граждани, както и родствените им връзки. В тази система са записани и последните Ваши данни. Ако сте посочили адреса си, в който сте под наем и живеете на него, ЧСИ има право да извърши опис на находящите се движими вещи. Важно е да знаете, че редица вещи също са несеквестируеми и ЧСИ не може да изпълнява срещу тях. Според приет списък от Министерски съвет от 2003 г., несеквестируемите вещи са както следва:
Обн. ДВ. бр.51 от 3 Юни 2003г.
1. Вещи за лично употребление:
а) по едно горно зимно палто, едно горно есенно палто, една шапка, два костюма (съответно панталони, ризи и жилетки или пуловери – за мъжете, и поли или панталони, блузи и жилетки или пуловери, или четири рокли – за жените) и работното облекло;
б) употребяваните обувки и бельо.
2. Всички детски храни и принадлежности.
3. Вещи за домашно употребление:
а) по един креват, една постелка, една зимна и една лятна завивка, както и по два ката спално бельо за всеки член от семейството;
б) един двукрилен гардероб, един кухненски бюфет, обикновените маси и столове;
в) обикновените домашни и кухненски прибори и съдове и обикновените прибори за хранене;
г) необходимите уреди за отопление и една печка за готвене;
д) една пералня и един хладилник;
е) един телефонен апарат и един радиоапарат.
4. Изкуствените органи, протезите, очилата и другите помощни приспособления и предмети, които се употребяват от длъжника или от членовете на неговото семейство поради физически недъзи или наранявания, както и лекарствата и другите приспособления, средства и материали за лечение.
5. Учебните пособия, включително книгите и музикалните инструменти, използването на които е необходимо при общото и професионалното обучение на длъжника и членовете на неговото семейство.
6. Домашните животни (домашните любимци), ако не са отглеждани за продажба.
7. Семейните и личните ордени и отличия.
При всички положения ЧСИ не може да изземе вещи, които не са Ваши, но това обстоятелство подлежи на доказване и е добре в този случай да потърсите адвокатска защита. 

Със Закон за допълнение на Закона за задълженията и договорите, обнародван в ДВ, бр. 102 от 01.12.2020 г., в сила от 03.06.2021 г., законодателите въведоха нов институт в ЗЗД – абсолютна давност. Първоначално закона беше приет за заварени задължения, но в последствие Конституционния съд отмени тази клауза като противоконституционна. По този начин, длъжници, макар и със вземания на над 20 години не могат да се позоват на нея до 03.06.2031 г. Това е и дадата, от която ще може да се зачете, че давността е изтекла във Ваша полза и ще може да заведете дело за погасяване на вземането по давност. 

ОЩЕ НОВИНИ

СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС

Задайте своя въпрос. Ние ще се свръжем с Вас, за да насрочим персонална среща.